Vjerovali ili ne, u Biogradu su nekad postojali zatvori i to njih nekoliko. Pritom ne mislim na opstipaciju ili konstipaciju tj. problem zatvora, nego na pravi pravcati, onaj za raznorazne prijestupnike ili zločince. Uostalom, kakav bi to bio grad ili mjesto koje nema zatvora?!
Tako je prema sjećanju Bogde Jadrešina u Biogradu najprije postojao sudski zatvor, prema ondašnjim mjerilima za teže slučajeve, a nalazio se u starom Kotarskom sudu smještenom na samoj rivi, uz obalu grada. Na drugom katu istoimene zgrade u jednoj maloj prostoriji nalazila se i samica.
Podsjećam, Kotarski sud u Biogradu je uspostavio car Franjo Josip I godine 1876. U zgradi je danas smješten Zavičajni muzej Biograd na Moru koji nam priča jednu drukčiju i ljepšu priču, onu o povijesti ovoga grada.
Drugi je zatvor bio u kući Šangulinovih na rivi, dok je treći zatvor bio u današnjoj zgradi biogradske gradske uprave.
Osim nabrojanog, Talijani su za vrijeme Drugog svjetskog rata izradili posebne drvene barake u biogradskom Jazu, gdje su držali zatvorenim sve one koje su smatrali sumnjivim. U to vrijeme Biograd je bio ograđen žicom od današnjeg hotela Bolero do parka, pa sve do rive, obuhvaćajući čitavi prostor današnjeg autobusnog kolodvora i Jaza.
Nedugo nakon što su u Biograd na Moru ušle partizanske jedinice NOV-a i POJ-a, 1. studenog 1944. godine, u Vrani kod Biograda ustrojava se kažnjenički logor. Kažnjenički logor “Vrana” nalazio se na na području bivšeg kraljevskog poljopripvrednog dobra i nekadašnjeg sjedišta kraljevske ergele. Djelovao je od 9. svibnja 1945. godine. Međutim, radi malarije koja je tamo harala, 31. listopada 1945. godine je ukinut, a 90 kažnjenika, koliko ih se u to vrijeme ondje nalazilo na odsluženju kazne, upućeno je u Lepoglavu.
(Izvor: Samardžić, Draženko (2014.). Obrti i zanati u Biogradu na Moru početkom 20. stoljeća. Zavičajni muzej Biograd na Moru: Biograd na Moru; dokumenti Hrvatskog instituta za povijest; Matić, Zdravko (2018.). Djelovanje suda za zaštitu nacionalne časti Hrvata i Srba u Hrvatskoj 1945. – osvrt na srednjodalmatinski okrug i presudu Mati Podrugu iz Dicma. HVU “Dr. Franjo Tuđman”: Zagreb)