Šime Jeličić – Mlinar iz Biograda na Moru iznenada je preminuo danas, 11. travnja 2025. godine u 57. godini života. Još sinoć bio je na rivi s prijateljima na posljednjem druženju i u „Malom mistu“ popio je svoje posljednje piće. Od njega se danas u velikoj tuzi i nevjerici oprašta rodbina, prijatelji i znanci, ali i brojni suborci budući da je Šime među njima bio cijenjen i poštovan junak Domovinskog rata. Posljednji ispraćaj Šime – Mlinara bit će u ponedjeljak, 14 .travnja, u 15 sati na Gradskom groblju u Biogradu na Moru.
Šime Jeličić – Mlinar svoj ratni put proveo je na najtežoj bojišnici u Vrani, na brdu Debeljak i Sokoluši, gdje je neko vrijeme bio i zapovjednik voda, ali je sudjelovao u obrani cijele zone odgovornosti 134. brigade, 53. domobranske bojne i 134. domobranske pukovnije od Veterinaca do Bile Vlake. U operaciji “Oluja” sudjelovao je u napadu na lijevom krilu, od Veterinaca, preko Polače, Benkovca i dalje prema sjeveru. Cijeli rat proveo je u odori hrvatske vojske. Sudionik je vojno redarstvenih operacija “Maslenica”, “Oluja“ i “Maestral”.
„Prijatelj, mještanin, jedan od mojih najhrabrijih boraca u „Oluji“, zašto i kako tako iznenada… Šime, neka Ti je laka hrvatska gruda, sućut ciloj obitelji“, sućut izražava Branko Gagić s obitelji, kao i brojni drugi njegovi suborci.
Samo jednu crticu o njegovom junaštvu, ali dovoljnu da vidimo kakav Čovjek je bio Šime, ispričao je Denis Brzić.
„Dana 30. ožujka 1992. godine, prilikom prvog pada brda Debeljak, Šime je intervenirao sa svojom ekipom u području Sokoluše, gdje su pobunjeni srpski agresori napravili bočno osiguranje napada na brdo Debeljak. Šime se sa svojom ekipom približavao uz kanal štalama dok nije prema njima otvorena vatra. Sa stotinjak metara blizine zapucali su prema njima neprijateljski vojnici s teškim strojnicama tipa „Browning“ 12.7 mm i PKT puškomitraljezima (tada je ranjen u rame Pepe Vilić iz Biograda). Unatoč pogibeljnoj situaciji i jednom ranjavanju, ipak su se uspješno izvukli.
Ovom prigodom komunicirali su s Mirom Kukinom koji se nalazio na vrhu brda Debeljak, a on im je javio da se ništa sumnjivo ne vidi. Međutim, ubrzo su mu se približili neprijateljski diverzanti, oko podneva oduzeli su mu život, oružje i radio stanicu. Komunikacija se dakle do podneva prekida, u tim trenutcima ne zna se tko je sada na brdu i u ponovno osvajanje brda hrabro su krenuli Šime Jeličić Mlinar, Josip Tepša i Vinko Filipović i puzeći stigli na sam vrh brda. Uskoro je s novom smjenom stigao na brdo Debeljak zapovjednik 3. bojne Boris Prebeg, koji je u neposrednoj blizini položaja pronašao izmasakrirano tijelo Mira Kukina i spustio ga s brda da se barem posljednji put dostojno isprati i pokopa.“
Nedavno smo na brdu Debeljak obilježavali 33. obljetnicu pogibije Mira Kukina, gdje smo se prisjetili ovog strašnog događaja i svih tih hrabrih ljudi.
Osim što govori o Šiminom junaštvu, ova crtica ilustrira u kakvim su se teškim i pogibeljnim situacijama nalazili brojni hrvatski branitelji.
„Dragi naš junače Šime Jeličiću Mlinaru bila Ti vječna slava i hvala za velika djela u Domovinskom ratu i počivao u miru Božjem, a nama suborcima ostaje zadaća da Te nikad ne zaboravimo. Iskrena sućut obitelji, prijateljima i suborcima!“, izražava Denis Brzić pozivajući da ga u vrijeme pogreba u ponedjeljak, 14. travnja, sukladno mogućnostima dođemo dostojno ispratiti.
Za Šimom Jeličićem – Mlinarom tuguju otac Marko, sestre Smiljka i Ana, teta Barbara s obitelji, zetovi Branislav i Damir, nećaci Stefan, Dunja, Krševan, Kasijan i Borna te ostala tugujuća rodbina, prijatelji i znanci. Svima njima izražavamo iskrenu i duboku sućut.
Simptomatično je što brojni veterani Domovinskog rata ne dožive duboku starost. U posljednjih tjedan dana napustila su nas trojica naših suboraca, trojica hrvatskih branitelja i dragovoljaca Domovinskog rata. Najviše preminulih nije u najvišoj dobnoj skupini i to je ono što nas dodatno rastužuje.
„Zaslugom onoga što su dali u Domovinskom ratu, dobili su brojne bolesti čiji je rezultat smrt“, ističe Denis Brzić.
Prema podacima koje je početkom 2024. godine objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo za 2023. godinu, od 6330 preminulih veterana Domovinskog rata, najviše ih je u dobnoj skupini između 65 i 69 godine – njih 1431. 635 preminulih branitelja mlađe je od 55 godina, 884 ih je bilo u dobi između 55 i 59 godina. 1290 umrlih bilo je staro između 60 i 64 godine, slijedi spomenuti najveći broj u kategoriji do 69 godina. Između 70. i 74. godine života preminulo je 1174 branitelja, te u kategoriji od 75. plus godina 916.