U nedjelju 30. ožujka 2025. godine dostojanstveno smo odali počast Miru Kukinu iz Pakoštana, dragovoljcu Domovinskom ratu i hrvatskom branitelju prvom poginulom, od ukupno njih jedanaest, na brdu Debeljak na 33. obljetnicu njegove pogibije. Miro Kukin svoj život za Hrvatsku položio je na današnji dan, 30. ožujke 1992. godine. Uz današnju tužnu obljetnicu dužni smo se prisjetiti i svih ostalih deset poginulih hrvatskih branitelja na ovome brdu, udaljenom svega 3,5 kilometra od Jadranske magistrale, i odati zasluženu počast svima koji su svoj život na oltar Domovine položili, uz Mira Kukina to su Mile Knez 11. ožujka 1993.godine, Nikica Tomasov, Šime Zelantov, Ivan Vuljak i Darko Dubravica 3. svibnja 1993. godine, Nikica Mikulić, Berislav Ivanišević, Elio Banov, Franjo Vlašić i Dragan Maksan 4. listopada 1993. godine.
Svetom misom u 8 sati u župnoj crkvi Uzašašća Gospodinova u Pakoštanima za Mira Kukina započelo je obilježavanje 33. obljetnice njegove pogibije i pogibije svih njegovih suboraca koji su svoje mlade živote položili na Debeljaku. Svetu mise u crkvi i molitvu odrješenja za pokojne oko 9 sati na brdu Debeljak predvodio je župnik don Jerolim Lenkić. Uz ministrante u euharistijskom slavlju, a poslije i na brdu, uz pakoškog župnika don Jerolima Lenkića sudjelovali su Žoni Maksan, Milivoj Klarić, Mikić, Čudina, Mario Bačkov, Frane Bakija i ostali. Nakon obreda odrješenja okupljeni su kod spomen obilježja poginulima položili vijence i upalili svijeće za sve poginule. U sjećanje na ovu veliku žrtvu ovaj događaj organizirali su iz OO UHDDR Općine Pakoštane.
Na brdu Debeljak kao jedan od ratnih zapovjednika Denis Brzić održao je govor osvrćući se na stratešku važnost brda koje je tijekom Domovinskog rata bilo najvažniji položaj u zoni dugoj 50 km, od Veterinaca do Bile Vlake i Velima, ujedno je ovo i najtragičnija točka obrane s jedanaest poginulih mladića. Brdo Debeljak u ono vrijeme bilo je ključna točka za sprječavanje presijecanja Jadranske magistrale, a time i Hrvatske. Brzić je opisao i okolnosti stradanja Mira Kukina toga kobnog dana na današnji dan 30. ožujka 1993. godine.
Na obilježavanju ove obljetnice sudjelovao je Mario Bačkov, jedan od preživjelih hrvatskih branitelja koji je 4. listopada 1993. godine bio teško ranjen izgubivši oko.
Uz sudjelovanje članova udruga hrvatskih dragovoljaca i branitelja, kao i ostalih dobronamjernika, nazočni su bili članovi obitelji poginulog Mira Kukina, njegova sestra Ivana sa suprugom Milivojem Ukićem iz Tribunja i ostali. Osim užih članova obitelji u odavanju počasti poginulima sudjelovali su, ispred organizatora OO UHDDR Općine Pakoštane – počasni član udruge Žoni Maksan, predsjednik udruge Boris Bašić, tajnik udruge Darko Vukoja, Frane Bakija, Mikić Čudina, Tomislav Bago, dopredsjednik udruge Giba Davor Marketin, Mario Bačkov, Vili Bakija, Slavko Vuk, Petar Rosan, Dinko Mitrović, Nediljko Šarin, Klarić Milivoj, Ante Šarin Koka; ispred UHDDR-a Drage – Gego Marjan Stojanov, Mile Stojanov, Brane Marketin, Svemir Stojanov; ispred braniteljske Udruge Vodice: Sudac Radoslav Juričin; ispred Udruge 72. bojna Vojne policije – Ante Zrilić, Josip Čačić; ispred Udruge dragovoljaca MUP-a i ZNG-a 90 – 91 – predsjednik udruge Tomislav Tica Božić, Ive Jurjević, Berto Vukić, Dragan Perajić, Mladen Rogić; predstavnici ratnih postrojbi 134.brigade, 53.domobranske bojne i 134. domobranske pukovnije Denis Brzić, Boris Erceg, Zdenko Kvartuč i drugi hrvatski branitelji, predstavnik Grada Biograda na Moru Ratko Krstinić i moja malenkost – Gordana Šarić braniteljica i predstavnik medija. Ispričavamo se unaprijed ako smo nekoga od nazočnih na ovom događaju nenamjerno ispustili.
Prije rastanka spontano smo zapjevali „Bože čuvaj Hrvatsku“, a Mladen Rogić iskoristio je prigodu napomenuti da se svake godine za Cvjetnicu prema brdu Debeljak organizira Križni put te smo pozvani u 15 sati sudjelovati u što većem broju. I kao što je rekao Denis Brzić – hvala svima bez obzira tko je došao i tko nije. U prilogu imamo nekoliko snimaka s ovog događaja da steknete bolji dojam: