Prelazak na ljetno računanje vremena – noćas sat manje spavamo!

Ah, ljetno računanje vremena, onaj magični trenutak u godini kad se dogodi nešto zaista nevjerojatno – opet pomaknemo sat, ali ne na bolje! U trenutku kad imamo ustaljen bioritam, nama se sat pomakne za jedan sat unaprijed!

Taj fenomen, nazovimo ga „divlji ljetni izlet s vremenom“, događa se svake godine posljednje nedjelje u ožujku, ove godine u nedjelju, 30. ožujka. Kazaljke će se pomaknuti s 2 ujutro na 3 sata ujutro te nam kreće ljetno računanje vremena. Dan nam se produljuje, a spavamo sat vremena kraće.

Dakle, to je trenutak kad svi zajedno, u jednom zajedničkom trenutku, izgubimo sat vremena svog života. Naravno, to je sve u cilju da uživamo u više sunčanih sati, što je odlično ako se nalazimo na nekoj egzotičnoj destinaciji… ili, ako ste kao ja, na kauču s Netflixom, pokušavajući shvatiti tko je zapravo pobijedio na kraju serije.

Zašto to radimo? Pa, navodno kako bi naša draga planeta Zemlja bolje iskoristila sunčevu svjetlost tijekom ljeta. Iako se postavlja pitanje – ako se sve pomakne, je li svjetlost stvarno “iskorištena” ili samo „preseljena“? U svakom slučaju, statistike kažu da prelazak na ljetno računanje vremena štedi energiju… jer sigurno ne trošimo više energije pokušavajući shvatiti što se zapravo dogodilo s tim jednim satom.

Što se mijenja?

Prelaskom na ljetno računanje vremena dnevna ili kratka svjetla više ne moraju biti upaljena na motornim vozilima tijekom vožnje po danu, osim kod vozača motocikala i mopeda kod kojih je to obveza tijekom cijele godine.

Do sada se električna energija obračunavala po višoj tarifi od 7 do 21 sat, a prelaskom na ljetno računanje vremena to će biti od 8 do 22 sata.

A mi?

A što se događa s nama? Prvo, svi prvih dana jedva na vrijeme stižemo na posao, jer ne možemo pronaći sat koji još nije „izgubljen“. Zatim, razmišljamo o tome kako je dan sada duži, što je OK.

Znanstveno gledano, stručnjaci nisu baš sigurni ima li pomicanje sata ikakvog stvarnog učinka na našu produktivnost, osim što nas sve čini blago zbunjenima. Ponekad se čini da bi bilo bolje da samo pomaknemo satove na 26 sati, pa da svi živimo u svijetu u kojem je ponedjeljak uvijek na istoj udaljenosti od vikenda. Ali ne, bolje je pomaknuti sat za jedan sat unaprijed i gledati kako cijeli svijet postane malo umorniji.

Tako da, prijatelji moji, kad ponovo pomaknemo satove i izgubimo onaj presudni sat sna, zapamtite jedno – možda smo izgubili sat, ali smo stekli… čudnu sposobnost da se svi zajedno osjećamo pomalo zbunjeni, a to, vjerujte mi, ima neku svoju čar. I tako, dobrodošli u ljetno računanje vremena!

Ljetno računanje vremena trajat će do nedjelje, 26. listopada kada ćemo u 3 sata pomaknut kazaljke jedan sat unazad na 2 sata ujutro. Tada kreće zimsko računanje vremena i dobit ćemo sat vremena sna, ali će dani biti kraći. Europska unija predložila je ukidanje sezonskog pomicanja sata 2018. godine, no članice se nisu uspjele dogovoriti. Kao rezultat toga, nastavit ćemo mijenjati satove barem do 2026. godine.