Božica Žilić Knezu: „Sramite se gradonačelniče Biograda!“ – prosvjed u Zagrebu

„Ovaj sindikat je vodio i najzadnju akciju koju zakon kaže, a to je štrajk, tri u isto vrijeme: Slunj, Vrsar, Biograd. Ako treba ponovo ćemo biti u štrajku, ali obranit ćemo prava naših članova. Dva štrajka kolegice i kolege uspješno smo završili u korist naših članova, jedan nismo, to je Biograd na Moru, ali ne zbog naše nesposobnosti, nego isključivo zbog pojedinca koji ne poštuje struku, koji ne poštuje radnike, koji ignorira zakone Hrvatske i to mu je nažalost dozvoljeno. A posljedica – devetnaest stručnjaka je dalo otkaz! Sramite se gradonačelniče Biograda!

Šest tjedana ili deset tjedana samo oni koji su bili u štrajku znaju kroz što su sve prošli. Da nisu imali podršku svih vas udruga, sindikata, konkretno ovog sindikata, ne bi izdržali, ali uspjeli smo…“, ističe Božica Žilić, predsjednica SOMK-a – Sindikata odgoja i obrazovanja, medija, kulture Hrvatske, s Trga bana Jelačića u Zagrebu na prosvjedu odgojitelja i drugih djelatnika iz vrtića. Što je još rekla pogledajte u videu koji smo zabilježili:

Odgojitelji i drugi djelatnici iz vrtića odlučili su u subotu 12. travnja 2025. godine podići svoj glas i to na prosvjedu na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu. Dosta im je da budu, kako kažu, ‘nevidljivi’ u sustavu i prozivaju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Traže da se uredi njihov radno-pravni status kojim trenutno upravljaju osnivači vrtića, odnosno gradovi i općine. Oni im isplaćuju i plaće koje su trebale biti izjednačene s plaćom učitelja u osnovnoj školi. To se, kažu, ne poštuje, a MZOM prebacuje lopticu na osnivače. Osim toga traže i da se poštuje Državni pedagoški standard koji se također krši.

Nakon štrajka nastavnika, prosvjedovali su odgojitelji i drugi djelatnici vrtića

Prosvjed se održao na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu u subotu, 12. travnja 2025. godine s početkom u 12 sati. Podsjetimo, odgojitelji su izašli na ulice jer traže da se počnu poštovati zakonski propisi koji u velikom broju slučajeva postoje samo na papiru.

Prije svega, ne poštuje se zakon kojim se propisuje da plaće odgojitelja moraju biti izjednačene s plaćama učitelja u osnovnoj školi. Kako su osnivači vrtića gradovi i općine koji im isplaćuju i plaću, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih im je prije prosvjeda uputilo upozorenje u kojemu ističu da moraju poštivati zakon inače su moguće novčane sankcije. Nadalje, odgojitelji zahtijevaju da se poštuje Državni pedagoški standard.

Ministarstvu su poslali razrađenu metodologiju kako bi se plaće odgojitelja prebacile na državu

Odgojitelji su posljednji prijedlog ministru Radovanu Fuchsu uputili u ožujku. Radi se o prijedlogu izmjene modela financiranja s pripadajućom analizom koju su napravili u suradnji s brojnim jedinicama lokalne samouprave, odnosno 66 gradova i općina sudjelovalo je u izradi tog dokumenta.

„To je opsežni dokument koji govori o tome koliko opterećenje čine plaće zaposlenih u dječjim vrtićima i što je potrebno učiniti. Nismo dobili odgovor. I gle čuda, 2. travnja kada smo najavili prosvjed, već 4. travnja stiže odgovor: ‘puna podrška inicijativi’. Sramotno ili smiješno? Licemjerno ili provokativno? Ne znamo, ali znamo da je svakako neispravno. Pazite, ministar koji odgovara za probleme, za svoj sustavom, koji krši zakone, on sad, zamislite čuda, odjednom upozorava da svi moraju poštivati propise jer će uslijediti kažnjavanja. Do sad nije bilo kažnjavanja? Što ministar ne zna za prosvjetnu inspekciju? Što do sada nije bila obaveza poštivati zakone? Zahvaljujemo našem ministru na podršci, ali ona nije dostatna niti osjećamo da je stvarna niti iskrena.“, poručili su s pozornice odgojitelji.

Predsjednica Udruge odgojitelja Sidro: Vrtići su na korak do toga da postanu isključivo čuvališta

„Danas smo morali biti ovdje zato što nam je stalo. Ne zbog interesa, ne zbog reklame, morali smo biti ovdje zbog naše djece, naše profesije, našeg digniteta, jer smo svjesni da smo nevidljivi. Da nas je netko slušao mi danas ne bi bili ovdje nego lijepo negdje na nekom roštilju ili na terasi uz kavu. Sjećate se 2022. kada smo stajali na ovom istom mjestu i tvrdili da mi imamo zakone i ti zakoni se odnose na vrtiće i Državni pedagoški standard nisu smjernice nego obaveza? 2022. jasno smo dokazali da se zakoni moraju poštivati.“, rekla je u svom govoru Katarina Turković-Gulin, predsjednica Udruge odgojitelja Sidro.

Dodala je i da, dok MZOM pere ruke od predškolskog odgoja i obrazovanja i Vlada okreće glave, nezakonitosti se u njihovom sustavu nastavljaju.

„Ne može sustav u kojemu nedostaje 7.000 stručnjaka opstati i biti kvalitetan. I ne može prva stepenica formalnog odgoja i obrazovanja postojati ako u njoj radi 30 posto nestručnih ljudi. I ne može ovaj sustav opstati, ako o njemu nitko ne brine, a o sustavu treba brinuti ministar i Ministarstvo obrazovanja. Jedino kako još uvijek opstaje je na entuzijazmu odgojitelja koji ne daju da vrtići postanu isključivo čuvališta, a samo smo korak do toga.“, poručila je Turković-Gulin.

Točno u 12 sati počeo je prosvjed!

Prosvjednici su se na glavnom zagrebačkom trgu okupili sa zviždaljkama, zastavicama i transparentima na kojima je pisalo: Kada će djeca biti na prvom mjestu?, Zakon se ne pregovara! On se provodi, Kada stado nema pastira, sve ovce su crne, Vrtići nisu čuvališta nego odgojno obrazovne ustanove.

Neki transparenti su se direktno obraćali nadležnom ministru: Ministre Fuchs i mi bi plaću deluxe i Djeca nisu samo broj, Radovane.

„Ministarstvo mora shvatiti da su vrtići njihova briga. Nevidljiv odgojitelj, znači nevidljivo dijete. Pita li nas itko kako nam je raditi tijekom ljetnog dežurstva? Zna li itko da nam tada skupine prelaze preko 30 djece?“, poručili su s prosvjeda odgojitelji.

„Čemu gradimo nove vrtiće, kada u njima uskoro neće imati tko raditi? To vam je kao da radite novi krov, a temelji truli, urušit će se. Istovremeno, postoje vrtići koji nemaju toplu vodu i vrtići koji nemaju dvorišta. Banana se negdje mora dijeliti na troje djece. Doći ćemo ispred svake općine, ispred svakog grada i borit ćemo se za vaša prava.“, izjavio je s pozornice na prosvjedu Bojan, član Udruge Sidro.

„Ministre Fuchs, pokazujemo ti žuti karton, to je korak pred isključenje.“, poručili su s pozornice.

Ministarstvo neposredno prije prosvjeda opet podsjetilo da su poslali upozorenja osnivačima zbog odgojitelja

MZOM je još 4. travnja poslao osnivačima vrtića upozorenje da moraju poštivati zakon i Državni pedagoški standard, a naveli su i kazne koje im prijete ako se toga ne drže.

„Uz pridržavanje Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju, Ministarstvo je upozorilo osnivače dječjih vrtića da moraju poštovati i Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe. Ako se u inspekcijskom nadzoru utvrdi nepridržavanje pedagoškog standarda, propisane su kazne do 1.990,84 eura za vrtić, odnosno do 1.061,78 eura.“, poručili su tada iz MZOM-a.

Odgojitelji su tada istaknuli da ‘prijetnje neće riješiti njihove probleme’.  Upute i stvarnost razlikuju se, ističu odgojitelji, standardi se krše a ministar ne reagira pa su mu dali žuti karton. Uz poziv na razgovor-za djecu na prvom mjestu a ne prebacivanje odgovornosti.

Prosvjednici su poručili da će biti “glasni i ustrajni” dok se ne ispune njihovi zahtjevi za pravednijim i dostojnijim sustavom.

Spremni su, kažu, jedino pregovarati o granskom kolektivnom ugovoru za predškolski odgoj i obrazovanje te zahtijevaju hitnu izmjenu modela financiranja vrtića u Hrvatskoj na način da država iz državnoga proračuna osigura sredstva za plaće radnika u ovom sustavu i uredbom ih usmjeri prema osnivačima.

Posljednji prijedlog o izmjeni modela financiranja, izrađen uz podršku 66 gradova i općina, predan je sredinom ožujka, no na njega nije stigao odgovor. No, nakon što su 2. travnja najavili prosvjed i iznijeli zahtjeve, Ministar se 4. travnja oglasio s izjavom podrške.

„Zahvaljujemo na podršci, ali ona nije ni dovoljna, ni uvjerljiva. Problemi se ne rješavaju izjavama, već konkretnim potezima.“, kazali su na prosvjedu.

Odgojitelji traže da se prekovremeni rad plati kako to propisuje Zakon o radu te da se otklone preopterećenja nastala nepoštivanjem zakona

„Tražimo da nas počnete uvažavati kao profesionalce koji su sposobni sudjelovati u kreiranju boljeg sustava te da kod donošenja važnih odluka čujete struku, a ne samo odabrane pojedince koje ste izabrali kao alibi.“, naglasili su udruge i sindikati.

Uz Sindikat odgoja, obrazovanja, medija i kulture te Sindikat radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske i Udrugu Sidro, u inicijativi sudjeluju Udruga Krijesnica iz Čakovca i Udruga Odgojitelja Terina iz Vukovara.

„Želimo prestari biti nevidljivi sustavu!“, poručili su.

Više fotografija s prosvjeda pogledajte na našem YouTube kanalu: