Na današnji dan 1994. godine osnovana je 134. domobranska pukovnija Hrvatske vojske, postrojba sazdana od iskusnih i hrabrih branitelja biogradsko-benkovačkog kraja, koji su već od samih početaka Domovinskog rata sudjelovali u obrani i stvaranju slobodne Hrvatske.

🕊️Povodom 30. godišnjice VRO “Oluja”
Povodom obilježavanja 30 godina od VRO “Oluja”, u Domu HV-a u Splitu, Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved dodijelio je Zahvalnicu Ministarstva branitelja pripadnicima 134. domobranske pukovnije za njihov izniman doprinos i zasluge u uspostavi i obrani državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Republike Hrvatske.
Zahvalnicu je primio Denis Brzić, zamjenik zapovjednika pukovnije – načelnik stožera, koji je ovom prigodom istaknuo:
“Zahvalnicu posvećujemo svim poginulim i umrlim pripadnicima pukovnije, kao i svim živim braniteljima biogradsko-benkovačkog kraja. Svima vam želimo sretne dane 30. obljetnice veličanstvene oslobodilačke operacije Oluja, Dana domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.”

🇭🇷 Ratni put pukovnije
Ovu postrojbu činili su iskusni hrvatski branitelji koji su se još na samom početku Domovinskog rata, 1990./1991., uključili u dragovoljačke postrojbe. Od 18. listopada 1991. bili su pripadnici 134. brigade Zbora narodne garde, sve do njezinog gašenja u srpnju 1992. godine.
Većina branitelja iz biogradsko-benkovačkog kraja tada je svoj ratni put nastavila u 53. domobranskoj bojni Biograd na Moru i 55. domobranskoj bojni Benkovac. Dana 18. kolovoza 1994. godine, zajedno s 54. domobranskom bojnom Obrovac, prešli su u sastav novoformirane 134. domobranske pukovnije Hrvatske vojske, u kojoj ostaju do kraja Domovinskog rata.
Kao što smo već ranije naveli, obrambeni položaji na biogradsko-stankovačkoj bojišnici uspostavljeni su još 1991. godine i uspješno su branjeni sve do operacije “Oluja”. Svaki pedalj teritorija – od Tinja, preko Jankolovice i brda Debeljak, do Pristega i Bile Vlake – čuvan je ustrajnom obranom i iznimnom hrabrošću hrvatskih branitelja.
U veličanstvenoj oslobodilačkoj operaciji “Oluja”, branitelji biogradsko-benkovačkog kraja, okupljeni u 134. domobranskoj pukovniji, izvršavaju sve borbene zadaće u svojoj zoni odgovornosti. Drugog dana operacije oslobađaju Benkovac, uz potporu pridodanih postrojbi i dragovoljaca, te već sutradan nastavljaju napredovanje prema Erveniku.
Nakon “Oluje”, hrvatski branitelji ovog kraja nastavljaju ratni put preuzimanjem crte bojišnice ponad Srba prema Martin Brodu. U rujnu aktivno sudjeluju u operaciji “Maestral”, a potom i u operaciji “Južni potez”, nakon čega sudjeluju u uspostavljanju obrambene crte na planini Klekovača.
Početkom prosinca 1995. godine, nakon završetka ratnih operacija, vraćaju se u matičnu bazu u Biogradu na Moru, čime započinje proces potpune demobilizacije.
🕯️ Sjećanje i zahvalnost
Obljetnice su trenutci kada se s osobitim pijetetom prisjećamo svih poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja – onih koji su za slobodu dali najviše što su mogli: vlastiti život.
U Domovinskom ratu sedmorica pripadnika 134. domobranske pukovnije položila su svoje živote za slobodu Republike Hrvatske. Njihova žrtva i imena zauvijek ostaju urezani u kolektivno pamćenje hrvatskog naroda.
Počivali u miru Božjem 🙏, vječna vam hvala i slava. 🇭🇷
Duboka i trajna zahvalnost pripada svim hrvatskim braniteljima – onima koji su položili život za Domovinu, onima koji su nas prerano napustili nakon rata, svim živim sudionicima obrane, a posebno hrvatskim ratnim vojnim invalidima, čija je žrtva svakodnevna i tiha, ali neizmjerno velika. Neizbrisiv trag u stvaranju i obrani hrvatske države ostavili su hrvatski branitelji. Njihove obitelji podnijele su težak teret Domovinskog rata – odricanja, neizvjesnosti i boli. A najveću žrtvu podnijele su obitelji poginulih, čiji gubitak nadilazi riječi. Njima dugujemo poštovanje koje ne prestaje s vremenom – ono je vječno.
Zauvijek ponosni na hrabrost i zajedništvo 134. domobranske pukovnije. 🇭🇷
S poštovanjem i osobnim ponosom, potpisnica ovih redaka – pripadnica 134. domobranske pukovnije Hrvatske vojske!

