U posljednjih mjesec dana u medijima i na društvenim mrežama govori se o ChatGPT-u, chatbotu za sintezu teksta iza kojeg stoji tvrtka OpenAL. Riječ je o alatu za koji kažu da bi mogao „srušiti“ Google. Mnogi su se ovih dana primili testiranja ovog chatbota, pa tako i mi. Riječ je o uistinu impresivnom proizvodu koji nam daje mogućnost da s umjetnom inteligencijom komuniciramo na bazi chata u bilo koje vrijeme. ChatGPT ima odgovore na sva naša pitanja. Doduše, nekad ti njegovi odgovori i nisu točni. Nema npr. ažurirane podatke o Svjetskom prvenstvu u Katru i novim uspjesima naše reprezentacije, pa će unedogled ponavljati one stare, iz Rusije. A za potrebe ovog teksta ljubazno smo ga zamolili, kao što bismo svako živo biće, da nam napiše pjesmu o Biogradu na Moru. I on ju je, zamislite, cijelu „sklepao“ u svega nekoliko sekundi! Evo kako idu stihovi:
Biograd na moru,
grad pun ljepote
Gdje se spajaju more i nebo
Tu se nalazi ribarska luka
I gradska plaža što sija
U Biogradu se nalazi crkva Svetog Stošije, sveto mjesto
I narodna nošnja, lijepa stvar
Nosi se ponosno, s radošću
U Biogradu se nalazi trg
Gdje se svake godine održava sajam
Tu se prodaju suveniri, voće i povrće
I hrane se slastice, one su čarobne
Biograd na moru, grad s puno ljepota
Tu se osjeća mir i radost
Tu se čuje šum mora, glasna pjesma
I tu se uživa u ljepoti cijele godine.
Tu se nismo zaustavili, već nas je zanimalo kakvu bi pjesmu sastavio o nama. ChatGPT je izvukao iz svoje baze podataka sve informacije što je doznao o nama i uredio ih u relativno smislenu cjelinu, pa smo u sljedećih nekoliko sekundi kao rezultat dobili nove stihove.
Evo pjesme o blogu Biograjski.com:
Biograjski, blog za sve,
Puneći stranice novim sadržajem.
Iz dana u dan, iz sata u sat,
Pisati, pišući, stalno vraćat.
Teme razne, riječi čarobne,
Govore o gradu na moru,
O ljudima i događajima,
I svemu onome što vam srce želji.
Biograjski, blog koji živi,
I koji čitateljima daje radost.
Pridružite se i vi,
I pratite Biograjski, blog za sve!
Ovu pjesmu kao da je napisao neki naš novi obožavatelj i pravi živi pjesnik, ali nije. Napisao ju je stroj odnosno računalni program kojemu su funkcije zadane od strane čovjeka i koji ne osjeća liriku. On je samo iskoristio svoju bazu podataka i posložio riječi u stihove, a stihove u pjesmu. Ipak, za dobro svih nas i za bolji doživljaj vratit ćemo se mi umjetnosti živih ljudi. Uskoro opširnije…