U župnoj crkvi svete Stošije u Biogradu na Moru u četvrtak 3. travnja 2025. godine prikazan je dokumentarni film redatelja Jakova Sedlara „Hrvatski mučenici“ koji progovara o brutalnim detaljima desetljećima prešućenih zločina stradavanja hrvatskih katoličkih svećenika, sjemeništaraca i časnih sestara tijekom i nakon Drugog svjetskog rata.
Prema riječima producenta Ivice Borzića, ovo je druga projekcija u Zadarskoj županiji, prva je pretpremijera bila u Zadru prije otprilike dva tjedna. Borzić se u uvodu kratko obratio okupljenima iznenađen velikom odazivu a film još uvijek nije išao u distribuciju (tek će iza Uskrsa). Film će nakon toga biti prikazan u brojnim kinima i institucijama diljem svijeta, a snima se i engleska verzija filma s glasovima poznatih glumaca, istaknuo je Borzić.
Scenarij za film napisao je Hrvoje Hitrec, a kroz snažnu naraciju i autentična svjedočanstva prikazuje brutalne detalje zločina koje su komunisti i četnici počinili nad hrvatskim svećenstvom i vjernicima tijekom i nakon Drugog svjetskog rata. Posebno šokantna činjenica, koja se ističe u filmu, jest da nijedan počinitelj nikada nije bio optužen niti osuđen za ta zlodjela. Štoviše, neki od njih su i dalje slavljeni kao “heroji”.
Jedan od najupečatljivijih trenutaka u filmu je ispovijed časne sestre Celine (Kate Sarić), 95-godišnjakinje koja živi u Rimu. Ona svjedoči o posljednjim danima života don Juraja Gospodnetića, kojega su četnici 1941. godine u Bosanskom Grahovu živog ispekli na ražnju. Ova scena, kao i sama ispovijed, snažno dočarava stravičnu brutalnost zločinaca. “Teško je shvatiti kako netko može učiniti nešto toliko monstruozno, još gore, raditi to s grotesknim cinizmom, govoreći žrtvi: ‘Pope, hoćeš li mesa?’ Ovi zločini nadmašuju granice ljudske razumljivosti.
U filmu se također koriste arhivske snimke govora don Ante Bakovića, kojeg je Sedlar snimio prije nekoliko godina, te biskupa Vlade Košića, koji daje povijesni kontekst partizansko-četničkih zločina.
Prema istraživanju pokojnog don Ante Bakovića utvrđeno da su čak 663 hrvatska katolička svećenika, sjemeništarca i časne sestre ubijeni od 1941. godine do Domovinskog rata. To su podaci koji do danas nisu demantirani, te da predstavljaju neizbrisiv dio hrvatske povijesti koji zaslužuje dublje razumijevanje i priznanje.
Nakon uspostave demokratske Hrvatske, don Anto Baković sustavno je prikupljao podatke i materijale o ovim stradanjima u svim biskupijama. Rezultati njegova opsežnog istraživanja objavljeni su u knjizi “Hrvatski martirologij 20. stoljeća”, koja donosi šokantne podatke o 663 ubijene crkvene osobe, čime je po prvi puta dokumentirano sustavno istrebljenje katoličkog klera na hrvatskim prostorima.
Poseban trenutak filma posvećen je kardinalu Kuhariću i njegovoj ulozi u očuvanju istine o stradanjima Crkve u Hrvata. Prikazuje se i simbolični trenutak kada je predsjednik Franjo Tuđman kardinalu Kuhariću darovao kalež koji je koristio blaženi Alojzije Stepinac u Lepoglavi.
Sedlar je ovaj film posvetio kardinalu Kuhariću i Iliji Letici, jer su oni bili prvi inicijatori ove teme. Redatelj naglašava važnost istine i sjećanja na žrtve, dodajući kako je upravo ta potreba bila ključna motivacija za snimanje filma.
U montaži filma korištene su najnovije tehnološke mogućnosti, uključujući umjetnu inteligenciju, kako bi se stvorilo vizualno upečatljivo iskustvo koje dodatno naglašava emotivnu snagu ove teme. Kako bi se osigurala autentičnost, na kraju filma prikazane su fotografije svih ubijenih.
Na kraju projekcije filma kratko se okupljenima u crkvi obratio biogradski župnik mr. don Dario Tičić: „Ja ne bih da netko nakon filma ode iz ove crkve ispunjen mržnjom i gorčinom. Mislim da smo mi Hrvati prolili već dosta krvi i žuči i trebamo iz ovakvih stvari izvući kapital, a to je da ovi svi svećenici, redovnici, redovnice, časne sestre, sjemeništarci su naš kapital, jer ako Bog da u našoj nadbiskupiji je započeo proces za proglašenje blaženima dvanaestorice naših ubijenih svećenika.“
Na kraju je don Dario Tičić predvodio Molitvu za proglašenje blaženima ugodnika Božjih Zadarske nadbiskupije koja glasi: „Bože, dobri naš Oče, Ti si nevino prolivenu krv svojih slugu, don Eugena Šutrina, don Janeza Kranjca, Ive Mašine i drugih svojih ugodnika Zadarske nadbiskupije, primio kao najveći izraz ljubavi prema sebi, prema Tvome Sinu Isusu Kristu i bližnjemu, koje su ljubili i kojima su služili. Proslavi, molimo Te, ove svoje sluge čašću blaženstva, kako bismo potaknuti i osnaženi njihovom žrtvom ljubavi prema Tebi i bližnjemu, iz dana u dan rasli u vjeri, nadi i ljubavi, i tako napredovali na putu spasenja, te bili sve sličniji Tvom ljubljenom Sinu Isusu Kristu, koji s Tobom i Duhom Svetim živi i kraljuje u vijeke vjekova. Amen“.