Blagdan je svetog Ante: U Biogradu na Moru u čast ovog sveca, branitelja siromašnih i potlačenih, posebno štovanog u Dalmaciji, u XIX. stoljeću sagrađena je crkva

Danas slavimo blagdan Svetog Ante Padovanskog, jednog od najomiljenijih svetaca Katoličke crkve, posebno štovanog u Dalmaciji. Blagdan sv. Ante povod i za ovaj mali prilog o crkvi Svetog Ante koja se nalazi u Biogradu na Moru, ali prije nego što nastavimo: sretan imendan Antunima, Antima, Anteama, Antonijama, Antonelama i svima koji danas ponosno slave i nose ime po ovom svecu!

O bogatoj sakralnoj povijesti i tradiciji Biograda između ostalog svjedoče župna crkva Svete Stošije i tik do nje ostaci ranokršćanske crkve iz 5. stoljeća, a posebno male crkvice Svetog Roka i Svetog Ante, čija otvorena vrata plijene pozornost mnogih koji dolaze u naš grad pa zalaze unutra, mole razne molitve, daju zavjete ili se samo fotografiraju za uspomenu.

Od drevnih biogradskih zdanja, samo je bazilika Svetog Ivana Evanđelista preživjela mletačko rušenje Biograda 1125. godine. Iz tog razdoblja je i benediktinski samostan Svetog Kuzme i Damjana na otoku Pašmanu te franjevački samostan Svetog Dujma iz XVI stoljeća. U Splitskoj ulici nalaze se ostatci srednjovjekovne crkve posvećene Svetoj Nediljici, konkretno ostatci apside i zidova te crkve kao dio dvorišnog zida.

U Biogradu je danas i župna crkva Svetog Ivana Krstitelja, vjersko središte biogradskih naselja Kosa-Torovi i Jankolovica. Ima kameni oltar, prema puku svetohranište, kamenu krstionicu, tip Višeslavove, dvije kamene škropionice, zvonik-preslicu s tri nova zvona te pastoralni centar u sklopu crkve. Gradnja crkve započela je 1987. godine, a već sljedeće godine ovu župnu crkvu posvetio je nadbiskup Marijan Oblak, o čemu svjedoči spomen ploča postavljena nad ulazom crkve.

No vratimo se mi prigodno danas našem svetom Anti.

Opće je poznato kako svetog Antu ljudi zazivaju zbog mnogih životnih potreba, jer je među vjernicima poznat kao spremni pomoćnik u bilo kojoj nevolji. Posebno se smatra zaštitnikom siromašnih, braka, žena, djece, ribara, izgubljenih stvari itd. što dobro znaju i mnogi gosti Biograda koji obilaze ovu crkvu.

Crkva u čast Svetog Ante nalazi se u Biogradu nasuprot Policijske postaje Biograd u Ulici Put Solina, a u pozadini crkve nalazi se sada već staro biogradsko groblje. Sagrađena je sredinom 19. stoljeća i pripada Skuli (Bratovštini) svetog Ante. U to vrijeme crkva se nalazila na morskoj pličini, na dnu duboko uvučene uvale – Jaza. Nasipanjem Jaza početkom 20. stoljeća i izgradnjom stambenih zgrada u drugoj polovici 20. stoljeća crkva je ostala na nižoj razini od okolnih terena. Ova jednobrodna crkva pokrivena je drvenim krovištem, dok je polukružna apsida presvođena polukupolom i pokrivena kamenim pločama. Na pročelju dominira zvonik u obliku preslice. Crkva je obnovljena krajem 20. stoljeća.

Crkva svetog Ante u Biogradu na Moru

Blagdan Svetog Ante na dan 13. lipnja obilježava se u diljem Hrvatske svetim misama, blagoslovima djece i procesijama, pa je tako bilo i u Biogradu na Moru: Župa sv. Stošije s početkom u 19 sati ima svečanu svetu misu i procesiju, po povratku blagoslov djece.

U bilo kojem vremenu, a naročito u ovom našem, sveti Ante kojeg su biografi nazivali braniteljem potlačenih, jer se, piše fra Ante Kekez, na poseban način stavio na stranu odbačenih i siromašnih ljudi. Smatramo ga, dakle, svecem odbačenih, ubogih, nesretnih i prezrenih ljudi i stoga nije čudo da je omiljen u cijelome svijetu. Bili su to, po njemu, ponajprije duševni siromasi, grješnici, ali i materijalna sirotinja koja je vapila za komadićem kruha. I upravo u tome treba tražiti izvor mnogobrojnim pučkim pobožnostima u čast svetog Ante. Poznate su njegove riječi: „Jao onima koji imaju pune podrume vina i žita, dva ili tri para odjeće, dok Kristovi siromasi prazna želuca ili polugoli prose na njihovim vratima, pa ako im što preko srca i daju, daju malo ili lošije od lošijeg.“

Biti milosrdan za svetog Antu znači siromašnome pokloniti srce ne samo iz ljubavi, nego i kroz suživot i patnju. Mnogobrojne krize koje danas pogađaju naše društvo u cjelini imaju svoj korijen u etičkoj, moralnoj i duhovnoj krizi jednog naroda u cjelini.

Neka nam sveti Ante pomogne u životima da ih prevladamo i nemojmo zatvarati oči pred nepravdama i hladno prolaziti pokraj naše nemoćne i siromašne braće i sestara. Učimo iz života i djela ovog velikog sveca.

P. S. Sad sam se sjetila emisije „Božanstvena komedija“ i skeča „Call centar za svece“ u kojoj je poznati reper Ante Cash glumio Isusa na telefonskoj liniji s vjernicima i svecima između ostalih i sa svetim Antom. U nastavku pogledajmo kako svetog Antu traže i sami sveci.

Za ekonomski oporavak Biograda: Raj, sektor broj pet