Danas smo zaprimili upit jedne čitateljice o tome gdje se u Biogradu na Moru odlaže glomazni otpad? Da bi naši čitatelji odmah na početku shvatili svu problematiku, njen upit prenosimo u cijelosti:
„Pozdrav,
Imate li možda info gdje bi se na području grada Biograda mogao odložiti glomazni otpad?
Znam, postoji reciklažno dvorište, no oni ne primaju takve stvari ukoliko se ne rastavi skroz na sitne djelove, što je kod fotelja, kauča i takvih stvari gotovo nemoguće.
Naime, upravo sam nosila fotelju u reciklažno dvorište koju sam nakon njihovog inzistiranja da je moram rastaviti na tekstil i drvo, jedva jedvice uspjela rastaviti i odnijela spužvu, željezo i tekstil posebno te ostao je samo kostur u obliku fotelje. Na što su oni rekli da ne mogu prihvatiti taj kostur da ga ja trebam još ispilati kako bi ga oni mogli složiti u kontejner?!
Ja nemam potrebne alate za to, nit se želim time baviti, a dečki koji tamo rade (ne kažem da ne rade ništa) imaju dovoljno vremena da se pozabave time.
I samo da napomenem u velikim gradovima ljudi uredno ostave to ispred kuće ili kontejnera i to se zbrine, a ovdje im doneseš sve na gotovo i jos ne valja!!! Nije ni čudo da na kraju ima toliko divljih deponija oko nas!“
Premda smo zatečeni upitom, smatramo da ova tema zaslužuje mjesto na našem mediju, jer sutra ćemo svi biti u situaciji da moramo negdje odložiti krupniji otpad. A zajedno s našim čitateljima smo ipak pametniji.
Jeste da smo ostali malo zatečeni upitom, jer ipak mi nismo komunalno poduzeće Bošana d. o. o. čije je sjedište uprave društva na adresi Kralja Petra Svačića 26 u Biogradu na Moru.
Na njihovim stranicama naveden je kontakt broj telefona/faxa: 023 384 363, a kako im je radno vrijeme radnim danom od 7 ujutro do 15 sati poslijepodne, u vrijeme pisanja ovoga priloga nismo ih mogli kontaktirati i provjereno odgovoriti našoj čitateljici na upit gdje će građani Biograda na Moru s glomaznim otpadom.
Bošana d. o. o. je između svega ostalog zadužena i za sva goruća pitanja oko odvoza/dovoza i recikliranja otpada koji su proizveli građani grada Biograda na moru i njihovi gosti.
Nadalje, kako je navedeno na stranici Bošane d. o. o., upravu Društva čini direktor Krunoslav Pešić, dipl.oec. i u nadzornom odboru su: predsjednik Nadzornog odbora Marin Eškinja i članovi Nadzornog odbora: Ljubica Budan i Marko Šarić.
A sad malo o glomaznom otpadu.
Glomazni otpad je predmet ili tvar koju je zbog volumena i /ili mase neprikladno prikupljati u sklopu usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada, a koji je sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13, 73/17) zabranjeno odlagati na javnim površinama.
GLOMAZNI OTPAD:
- NAMJEŠTAJ (ormari, kreveti, police i sl.)
- KUHINJSKA OPREMA
- KUPAONSKA OPREMA (kade, tuševi, ormari, slavine i sl.)
- DJEČJA OPREMA (hodalice, krevetići, kolica i sl.)
- VRTNA OPREMA (ograde, alat, ljuljačke, suncobrani i sl.)
- OSTALI GLOMAZNI OTPAD (rolete, ljestve, vrata, prozori, radijatori i sl.)
NIJE GLOMAZNI OTPAD:
- GRAĐEVINSKI OTPAD (šuta, crijep i sl.)
- AZBESTNE PLOČE I CIJEVI
- BIOOTPAD
Iz nekih osobnih razloga i pobuda, mi s bloga više smo usmjereni na Zadar te u ovome trenutku možemo za primjer pokazati kako je npr. njihovo komunalno poduzeće tj. zadarska „Čistoća“ riješila problem prikupljanja glomaznog otpada po Zadru.
Zadarska Čistoća riješila je problem prikupljanja glomaznog otpada na način da omogućuje svojim korisnicima besplatan odvoz glomaznog otpada jednom godišnje do 2 m3. Naručivanje usluge moguće je isključivo putem popunjenog zahtjeva koji se može preuzeti kod njih na adresi Stjepana Radića 33, Zadar ili na njihovoj internetskoj stranici.
Pritom postoje dvije vrste zahtjeva:
- Za građane koji žive u stambenim zgradama
- Za građane koji žive u obiteljskim kućama
Popunjeni zahtjev potom se osobno predaje njihovim službenicima ili se šalje putem e-maila, poštom ili faxom. Postoji i kontakt broj putem kojeg se može direktno kontaktirati njihovog službenika i dobiti sve potrebne informacije.
Glomazni otpad u Zadru također se može besplatno odložiti u jedno od dva reciklažna dvorišta:
- Reciklažno dvorište Diklo (PON.-PET.: 6 – 20 h, SUB.: 6 -16 h)
- Reciklažno dvorište Gaženica(PON.-PET.: 6 – 18 h, SUB.: 6 -18 h)
Prilikom otvorenja reciklažnog dvorišta u svibnju 2019. godine lokalni mediji su, btw. prenijeli informaciju o tome što građani grada Biograda na Moru mogu odlagati u reciklažnom dvorištu. Konkretno, B-portal o tome piše:
Što građani mogu odložiti u reciklažnom dvorištu?
- Karton – samo lijepo složena ambalaža od kartona (na primjer kutije i kutijice)
- Staklo – boce i tanjuri općenito, prozirno staklo odvojeno od plastičnog pokrova
- Metal – željezo općenito, kuhala, metalne mreže, bicikli, cijevi, slavine
- Trajna dobra – perilice, hladnjaci, škrinje, televizori, monitori, računala, printeri, elektronički aparati različitih dimenzija iz kućne uporabe
- Drvo – namještaj općenito, trupci, drvene kutije, prešane daske, iverice i slično
- Granje – granje, otpaci od guljenja povrća, otkos od trave i slično
- Inertno – miješani otpad od demoliranja od keramike, terakote, porculana iz kućne uporabe
- Glomazni otpad – otpad kojeg je nemoguće reciklirati zbog dimenzija koje ne stanu u zeleni kontejner poput madraca, kauča i fotelja
- Ambalaža od meke plastike – celofan, najlon, ambalažni stiropor, flasteri, vrećice i torbe od plastike
- Ambalaža od tvrde plastike – boce, pladnjevi i kutije
- Gume – gume za automobile, motocikle, mopede i bicikle iz kućne uporabe
- Kutije s oznakom „otrovno zapaljivo“ – limenke boje, sprejevi, ambalaža od ljepila, pesticida i antikoroziva iz kućne uporabe
- Neon – razbijene svjetiljke i potrošene neonske žarulje iz kućne uporabe
- Akumulatori – akumulatori od automobila i motocikala iz kućne uporabe
- Biljno ulje – ulje za prženje i uporabu hrane (npr. zalihe od uljnih proizvoda)
- Mineralna ulja – ulja za automobile za kućnu uporabu
- Baterije – baterije za svjetiljke, sitne baterije od ručnih satova, pravokutne baterije, baterije za mobitele…
- Potrošeni lijekovi – ampule za injekcije, dezinfekcijska sredstva, sirupi, masti, tablete (bez da se nalaze u kartonskoj kutiji)
- Toneri – toneri za printanje iz kućne uporabe.
No portal ne navodi i kako. Stoga, sudeći po prethodno navedenom primjeru, nije nam jasna jedna stvar, a ta je – kako komunalno poduzeće Bošana d. o. o., pod čijom je ingerencijom Reciklažno dvorište i koja njime upravlja, očekuje od građana da rastavljaju namještaj u sitne dijelove, kao što je na primjeru naše čitateljice čija je dojava javna i dostupna iza koje ona stoji svojim imenom i prezimenom i kojoj naposljetku i vjerujemo?! Iz primjera zadarske Čistoće, vidimo da je ona sasvim u pravu. Ovo komunalno poduzeće dolazi po glomazni otpad temeljem zahtjeva građana i do određene količine odvozi ga s kućne adrese jednom godišnje potpuno besplatno! Također se besplatno može odlagati i u reciklažnim dvorištima na području Zadra.
Smatramo da je ova tema ozbiljna i zaslužuje našu pozornost i zato smo je požurili objaviti. Čitateljicu smo uputili na pravu adresu gdje se u Biogradu na Moru rješavaju problemi zbrinjavanja glomaznog otpada i naveli primjer Čistoće Zadar. Kakva su vaša iskustva s glomaznim otpadom?