Blagdan svetog Florijana i Međunarodni dan vatrogasaca; čestitka

Danas je vaš dan, koji kroz cijelu godinu pokazujete svoju požrtvovnost, hrabrost i humanost! Vi ste heroji vatrogastva koji danas slavite svog nebeskog zaštitnika svetog Florijana.

Svim vatrogaskinjama i vatrogascima upućujemo čestitku povodom Dana vatrogastva i blagdana svetog Florijana, njihovog nebeskog zaštitnika. Čestitamo vam vaš dan i zahvaljujemo što svojom hrabrošću i požrtvovnošću štitite ljudske živote i imovinu, naše šume, okoliš, izlažući se nevjerojatnim i opasnim uvjetima rada istodobno žrtvujete sebe i stavljate u opasnost svoj vlastiti život.

Međunarodni dan vatrogasaca obilježava se u Hrvatskoj i svijetu 4. svibnja, u Hrvatskoj je danas Dan vatrogastva i mjesec svibanj obilježava se i kao mjesec zaštite od požara.

Vatru gasi – Brata spasi!

Štovanje svetog Florijana rašireno je po Austriji, Bavarskoj i po našim krajevima, slavi se kao svetac zaštitnik Poljske, Linza i vatrogasaca te kao suzaštitnik Zagrebačke nadbiskupije. Narod stoljećima zaziva njegovu zaštitu protiv pogibelji ognja, poplava i drugih nepogoda. Prema legendi, za vrijeme svoga života Florijan uspio je ugasiti veliki požar sa samo jednim vjedrom vode i na taj način spasiti stanovnike sela i zato je na slikama i kipovima prikazan kako gasi vatru malim vjedrom.

Tako je prikazan i na spomeniku u Biogradu na Moru ispred zgrade Javne vatrogasne postrojbe Grada Biograda na Moru, čiji je autor fra Joakim Gregov s Pašmana. Spomenik je otkriven 2 008. godine, a blagoslovio ga je tadašnji biogradski župnik don Zdenko Milić.

U nastavku pogledajte video koji smo kreirali povodom 83 godine DVD-a u Biogradu na Moru:

Sveti Florijan

Domovina Svetog Florijana je Austrija, gdje se rodio u mjestu Zeiselmaur nedaleko Beča, u tadašnjoj rimskoj provinciji Noricum. U vrijeme Rimskog cara Dioklecijana Florijan je već bio umirovljeni rimski časnik,koji je istovremeno obnašao dužnost visokog državnog činovnika u gradu Cetiun (danas St.Polten).

Kad je po nalogu cara započeo veliki progon kršćana u Rimskom carstvu, carski namjesnik Akvilin počeo je hvatati kršćane i u provinciji Noricum. Sveti Florijan saznao je da su mnogi njegovi bivši vojnici također bili uhvaćeni kao kršćani te ga potaklo da pred progoniteljima hrabro ispovijedi kršćansku vjeru. Oni su ga doveli u Lauriacum, glavni grad provincije,pred suca Akvilina koji je od Florijana zatražio da se na žrtveniku poganskog hrama žrtvuje poganskim bogovima. Okrivljen je što je kršćanin, što je posjećivao i bodrio na ustrajnosti u vjeri tamošnje kršćane koji su bili zatvoreni. Akvilin je pokušao nagovoriti Florijana da se odrekne kršćanske vjere što je ovaj hrabro odbio.

Razjareni Akvilin dao je Florijana najprije bičevati, a potom mučiti željeznim kliještima. Konačno mu je dao svezati o vrat mlinski kamen i baciti ga s mosta u rijeku Enns. Bilo je to 4. svibnja 304.godine. Tijelo mu je kasnije pronađeno,a pokopala ga neka udovica po imenu Valerija. Na mjestu gdje je pokopano tijelo Svetog Florijana, danas se nalazi glasoviti augustinski samostan St. Florian u Gornjoj Austriji.