Nakon što su sindikalisti krajem prošlog tjedna najavili pokretanje štrajka u Dječjem vrtiću Ivana Brlić Mažuranić u gradu Biogradu na Moru zbog neuspješno završenog mirenja i odbijanja kolektivnih pregovora za zaposlene, tijekom 24. sjednice Gradskog vijeća Grada Biograda na Moru gradonačelnik Ivan Knez najavio je da će se navedeni vrtić privatizirati.
Na početku 24. sjednice, kojoj je prisustvovalo 12 od ukupno 13 vijećnika, pitanje biogradskog vrtića prvi je potegnuo Šime Mršić, koji je gradonačelnika Ivana Kneza priupitao što Grad Biograd čini po pitanju nezadovoljstva u Dječjem vrtiću Ivana Brlić Mažuranić, piše Zadarski list.
Radio BnM objavio je snimku sa sjednice gradskog vijeća na kojoj se Gradonačelnik, Ivan Knez, u odgovoru na pitanje vijećnika o nezadovoljstvu odgojitelja, osvrće na situaciju i probleme u dječjem vrtiću. Govor Gradonačelnika prenosimo u cijelosti:
„Evo ja nisam bio uključen u cijelu priču, to inače radi Upravno vijeće u dječjem vrtiću na čelu s gospođom Drinom Bešenić. Ono što sam informiran, to je da, po njezinom, nema razloga za nikakav štrajk. Ali bože moj, oni imaju pravo, imaju svoj sindikat i mogu te sve radnje.. s obzirom da je ovo demokracija. Samo sam se htio vratiti malo unazad i reći, ovo je najbitnije u biti da oni imaju prava koja mogu iskoristiti, jedino što je napravljeno, a tu ih u potpunosti podržavam, a to je da Vlada Republike Hrvatske, odnosno nadležno Ministarstvo, nije ih uvrstilo u tu njihovu Uredbu, nema ih i ne mogu se dizati plaće i potpuno ih podržavam i kad to Vlada ispravi, nadam se poslije izbora, bila jedna ili druga Vlada, da će to ispraviti, tako da će ostvariti svoje pravo.
Međutim, moram vas samo podsjetiti koliko ovo dugo traje, pa zadnjih 17 godina razmišljam o tome da se dječji vrtić, najbolje da se to privatizira. Tada nemamo problema ni mi niti moji djelatnici vrtića. Mi imamo u gradu Biogradu dva privatna vrtića koja financiramo, kao i naš vrtić, i to s 2000 HRK po osobi tako da nemamo liste čekanja i tako ćemo najvjerojatnije, evo sad je procedura u tijeku, doći će sudski vještak i procijenit će vrijednost, s obzirom da su ova dva prostora, kako ovaj gore iznad magistrale, u zakupu, i to plaćamo oko 5000 eura mjesečno, tako plaćamo i hotelu Adria. Sve radimo da zadovoljimo interese naših građana tako da imaju gdje smjestiti djecu. Jedino još nismo procijenili ova tu gdje je centar, to ćemo procijeniti, pa iđemo, privatiziramo i znat ćemo na čemu smo.“
Osim toga, „što se tiče rada bivše ravnateljice dječjeg vrtića, vidim da je ona sada dosta aktivna, a po nekim neslužbenim informacijama uključeni su i neki nezavisni gradski vijećnici, kazao je, prema pisanju Zadarskog lista, Ivan Knez.
Potpisnica priopćenja koje slijedi u nastavku je Božica Žilić, predsjednica SOMK-a, Sindikata obrazovanja, medija i kulture.
S obzirom na izrečeno, smatramo važnim istaknuti nekoliko bitnih činjenica. Sustav ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (RPOO) sastavni je dio obrazovnog sustava u Republici Hrvatskoj, a namijenjen je dojenčadi i djeci u dobi od 6 mjeseci do polaska u školu te ima ključnu ulogu u stvaranju temelja za razvoj djece na socio-emocionalnom, tjelesnom i kognitivnom planu te čini bitan faktor u stvaranju jednakih mogućnosti za kasniji pristup obrazovanju. S obzirom na to, ključno je da dječji vrtići budu dostupni i priuštivi za svu djecu i roditelje, što je jedino moguće ako je isti u nadležnosti javnog sektora. To potvrđuje i Nacionalni plan razvoja sustava sustava obrazovanja za razdoblje do 2027. koji kao jedno od ključnih prioritetnih područja javnih politika navodi pristupačnost ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Nadalje, Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju propisano je da se na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda radnika dječjih vrtića, koji su u vlasništvu jedinice lokalne i područne samouprave ili Republike Hrvatske, primjenjuju propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu, ako su ti propisi povoljniji za radnike, a u ime zaposlenika u dječjim vrtićima sindikat kolektivno pregovara i potpisuje kolektivni ugovor s osnivačem ustanove, odnosno s financijerom.
U odgovoru Ministarstva znanosti i obrazovanja, kojeg smo zaprimili prošli tjedan, stoji i sljedeće: „Dakle, sredstva za plaće radnika u dječjem vrtiću čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave osiguravaju se u proračunu jedinica lokalne samouprave odnosno u proračunu gradova i općina, a obračun plaća radnika u dječjem vrtiću radi se temeljem odredaba Zakona o radu i Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju te Kolektivnog ugovora ako je potpisan između osnivača i sindikata odnosno temeljem Pravilnika o plaćama, naknadama plaće i drugim materijalnim pravima radnika zaposlenih u dječjem vrtiću pri čemu osnovica i koeficijent za izračun plaće radnika u dječjem vrtiću ne može biti niža od osnovice i koeficijenta za izračun plaće radnika u djelatnosti osnovnog školstva.“
Nastavno na navedeno, izjava Gradonačelnika Grada Biograd na Moru u suprotnosti je s Nacionalnom obrazovnom strategijom, ali i vrlo jasno ukazuje da Gradonačelnik nije upoznat sa zakonima Republike Hrvatske, te da ih otvoreno krši, što je u svakom slučaju neprihvatljivo. Sindikat će stoga nastaviti s legalnim i legitimnim aktivnostima kako bi se za zaposlenike dječjih vrtića izborio za plaću i materijalna prava koja im Zakonom pripadaju.
Na najavu privatizacije biogradskog vrtića oštro je na 24. sjednici reagirao nezavisni vijećnik Leo Zorica, naglasivši da to nije rješenje problema. Osim toga, neprihvatljivim smatra i vršenje pritiska na odgojiteljice od strane Grada Biograda na Moru.
– Ja ne znam na koga vi mislite kada govorite o nezavisnim vijećnicima, ja u to nisam uključen. Prije svega, dajem punu podršku odgojiteljicama. I sam sam član sindikata i znam kako stvari funkcioniraju. Ima gradskih firmi koji se hvale s plaćama i božićnice, a odgojiteljice isti taj Grad potplaćuje. Bilo bi lijepo vidjeti kako bi vi, gradonačelniče, živjeli iz mjeseca u mjesec s takvim plaćama. Grad se tu treba aktivno uključiti, ne znam zašto se od strane Grada vrše pritisci da na odgajateljice po pitanju učlanjivanja u Sindikat i zalaganja za svoja prava. Privatizacija nikako nije rješenje problema, kazao je Zorica.
Zorica je kolegicama odgojiteljicama izrazio podršku i kao kolega i kao roditelj te poručio Knezu – ako mi kao Grad nismo sposobni voditi vrtić, onda prodajmo gradsku upravu, prodajmo sve i iselimo se odavde.
Osim Zorice, podršku odgojiteljicama izrazio je i nezavisni vijećnik Ante Fuzul koji ih je pozvao da ne odustaju od traženja svojih prava jer je to demokratsko pravo svakog čovjeka.
Knez: Imamo dva privatna vrtića, bolje funkcionira kad je privatno, prenosi Zadarski list.
Na pitanje je li se Grad Biograd na privatizaciju jedinog gradskog dječjeg vrtića odlučio zbog velikih financijskih troškova, gradonačelnik Ivan Knez pojašnjava da se ne radi o privatizaciji zbog neisplativosti, “nego se ovim šalje poruka”.
– Uvijek je stvar socijalizma ili kapitalizma, mi imamo dva dječja vrtića koja su privatna i nemamo nikakvih problema niti pritisaka. Uvijek to bolje funkcionira kad je privatno. Ista su davanja po jednom djetetu, a nas to izlazi puno jeftinije. Ovo je na jedan način čista ucjena. Inače smo mi do sada u svakom slučaju poštivali sva prava, sve ono što imaju djelatnici gradske uprave, imaju i djelatnici gradskog vrtića. Čak su imali trinaestu plaću, imali su božićnice, imali su sve. Sad odjednom su krenuli u inicijativu da su zakinuti, ja ne vidim u čemu su oni zakinuti. Sva prava koja imaju po zakonu, da se njihova plaća uspoređuje s djelatnicima osnovnih škola, to imaju, ali sad s ovim novim povećanjem plaća u osnovnim školama oni su se izborili za taj svoj status. Međutim, djelatnici dječjih vrtića nisu jer ih nema u toj uredbi. Čekamo izmjenu uredbe i to bi se trebalo sastaviti u roku od dva tri mjeseca.
– Uvijek je stvar u tome da nema konsenzusa kada počne ucjena. Ja osobno nisam sudjelovao u tim pregovorima. A oni su kolektivnim ugovorom na primjer tražili božićnicu, koju mi u gradskoj upravi isplaćujemo ako za to ima dovoljno sredstava. Onda se dovodimo u situaciju da imamo dva prostora za koja dajemo 15 tisuća eura mjesečno da roditeljima osiguramo dovoljan broj mjesta u vrtiću za djecu, kazao je Knez, piše Zadarski list.
Informirali smo se o postojanju “dva dječja vrtića koja su privatna” a koje spominje gradonačelnik vrlo brzo i došli do saznanja da nije riječ o ustanovama vrtića, već je riječ o obrtima za obavljanje djelatnosti dadilje s ciljem usluge čuvanja čuvanje djece na području grada Biograda na Moru. Znači, ne miješati kruške i jabuke.
Izražavamo punu podršku odgojiteljicama i osoblju biogradskog vrtića u borbi za njihova materijalna prava i stop privatizaciji vrtića!
Fotografija/kolaž/arhiv/ iz priče o bušotinama: https://biograjski.com/2020/11/21/a-nije-rijec-o-naftnoj-busotini-u-biogradu-na-moru-najskuplje-na-jadranu-placena-busotina-za-zalijevanje-gradskog-stadiona-koji-je-kilometrima-udaljen-od-nje/
Naslovna fotografija: Dječji vrtić Ivana Brlić Mažuranić